Blog Tajgołki - porady, wskazówki, nasze doświadczenia

Zbiór artykułów, które ułatwią Wam podjęcie decyzji o wypoczynku w górach


Górale i święta Boże Narodzenie w górach kategoria: Tajgołka, data wpisu: 2016-12-16

Góralskie zwyczaje świąteczne

Górale mają ciekawą kulturę, własny język i tradycje. Święta Bożego Narodzenia również spędzają w charakterystyczny dla siebie sposób. Ich zwyczaje świąteczne mogą Was zaskoczyć!

Kult rodziny

Góralskie rodziny spędzają Święta razem, adorując wspólnie spędzany czas. Dopiero w Drugi Dzień Świąt urządzają sobie kolędowanie wraz z sąsiadami i bliskimi rodziny. Górale posiadają własne kolędy i pastorałki.

Prezenty

Aniołek przynosi dzieciom prezenty w Wigilię. Górale nie uznają bowiem Mikołaja. W Wigilię następuje również oficjalne rozpakowywanie prezentów.  

czytaj więcej

Zakopane to nie tylko narty Inne atrakcje Zakopanego kategoria: Tajgołka, data wpisu: 2016-12-15

Zakopane zimą nie tylko dla miłośników narciarstwa

Zakopane kojarzy się jako raj dla amatorów białego szaleństwa. Turystom oferuje jednak coś więcej niż wspaniałe stoki, wyciągi i orczyki. To miasto, które po prostu tętni życiem w porze zimowej. Które miejsca warto zobaczyć w Zakopanem?

Miasto szlaków spacerowych

W niższych partiach tatrzańskich gór można spacerować bez pomocy specjalistycznego sprzętu, a tras spacerowych jest wręcz bez liku. Warto wybrać się w trasę prowadzącą do jednego ze schronisk tatrzańskich. Turystom w okolicy Zakopane szczególnie przypadła do gustu Gubałówka z cudownym tarasem widokowym oraz Dolina Kościeliska. Samo miasto również zachęca do spacerowania. Nie ma nic piękniejszego niż zimowy spacer urokliwymi Krupówkami, na których można podziwiać góralskie domy i skosztować w lokalach miejscowych specjałów. Panorama Tatr widziana z Zakopanego zapiera dech w piersiach, a  śnieg w górach oraz podhalańskie miasteczko tworzą razem cudowną atmosferę.

czytaj więcej

Zimą w góry z dzieckiem kategoria: Tajgołka, data wpisu: 2016-12-12

Jak się przygotować do zimowego wyjścia w góry z dzieckiem

Wyjazd w góry ma na celu zrelaksować całą rodzinę, nacieszyć ją pięknymi widokami i pozwolić oddychać świeżym powietrzem. Spacery i zimowe sporty to bardzo ekscytujące przeżycia dla naszych pociech, więc warto zaplanować je w sposób rozsądny, aby uniknąć u nich przemęczenia, przeziębienia czy jakichkolwiek kontuzji. Jak zatem można przygotować się na zimowy wyjazd z dzieckiem w góry?

Miejsce pobytu ma znaczenie

Wybierając się z dzieckiem na zimowy wypad, warto poszukać zakwaterowania w miejscu, które leży niedaleko łagodnych szlaków górskich. Szczególnie maluchy nie poradzą sobie z długim spacerem do szlaku, a później z jeszcze dłuższą trasą spacerową. To samo tyczy się odległości do miejsca, w którym dziecko będzie jeździło na nartach. Warto wybrać również taki ośrodek wypoczynkowy czy domek w górach, które zagwarantuje rozrywki naszym dzieciom także podczas srogich warunków pogodowych lub wszechobecnej pluchy.

czytaj więcej